zde se nacházíte:
Úvod > Zahradníkova > Vyšetření > Kolonoskopie

Kolonoskopie

Co je kolonoskopie?

Kolonoskopie je endoskopická metoda používaná k diagnostice a někdy též léčbě chorob tlustého střeva.

Je nutná příprava ke kolonoskopii?

Ano, pečlivá, protože jen tak dosáhnete (vy a lékař) nejvyšší výtěžnosti vyšetření. Příprava spočívá v dokonalém vyprázdnění tlustého střeva (podrobně Vás poučí sestra, která Vám také vydá písemná návod).

 • Tři dny před vyšetřením: jezte bezezbytkovou stravu (vynechte luštěniny, ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny) a dočasně vysaďte léky obsahující železo (např. Ferronat, Aktiferrin, Sorbifer)
 • Den před vyšetřením: lehká snídaně, k obědu pouze čirý bujón a dále již nebudete nic jíst, od 14hodin začnete postupně pít předepsané množství přípravného roztoku, který Vám způsobí průjem a vyčistí Vaše střevo, navíc se budete snažit vypít co nejvíce tekutin (čaj, vodu)
 • V den vyšetření: opět nebudete nic jíst a vypijete zbývající množství přípravného roztoku, poslední tekutiny (stejně tak i ranní léky) ale nejpozději 2 hodiny před začátkem vyšetření
 • Typy přípravných roztoků: Fortrans®, Moviprep®, Picoprep®, Eziclen® (o možnostech Vás opět poučí sestra)

Jak se kolonoskopie provádí?

Kolonoskopie se provádí pomocí ohebného přístroje s optickým systémem (endoskop). Vyšetření trvá v průměru 20 – 30 minut, v některých případech, zvláště u léčebných výkonů, déle.

Před vyšetřením Vám můžeme ke zklidnění podat buď nitrožilně zklidňující léky (midazolam) či inhalační anestezii (oxid dusný).

Poté se položíte na levý bok, během vyšetření pak můžete být požádáni, abyste změnili polohu – např. na záda či na pravý bok. Vyšetření začíná lékař zavedením endoskopu do konečníku a dále do celého tlustého střeva. Aby byla zajištěna dobrá přehlednost stěn, bude Vám do střeva vháněn vzduch, který může způsobovat pocit tlaku v břiše. Při kolonoskopii lze také provést biopsii, tedy cílený odběr vzorků tkáně z vyšetřované oblasti a její následné histologické vyšetření (pod mikroskopem), tento odběr vzorku je nebolestivý.

Jaké léčebné výkony lze při kolonoskopii provést?

Pokud bude třeba některý z následujících výkonů během kolonoskopie využít, lékař Vás o tom bude informovat.

 • Polypektomie (snesení polypu = výčnělku střevní stěny)
  Tento zákrok se provádí speciální drátěnou kličkou a odporovým proudem. Po tomto výkonu je někdy nutné sledování za hospitalizace (pobyt v nemocnici). Komplikace tohoto zákroku jsou řídké, ale vyskytnout se mohou. Je to zejména perforace (protržení stěny) střeva, krvácení z místa polypektomie a ve zlomku procenta může dojít i k úmrtí. Další postup po polypektomii bude záviset na mikroskopickém rozboru polypu. Buď budete nadále trvale sledováni, nebo Vám může být nabídnuto i operační řešení.
 • Stavění krvácení
  V případě krvácení do zažívacího traktu, jehož zdroj se nachází v tlustém střevě, je možné toto krvácení ošetřit opichem, založením kovové svorky nebo termokoagulačním ošetřením (tj. spálením tkáně pomocí vysokofrekvenčního elektrického proudu).
 • Argon-plasma koagulace (APC)
  Toto je alternativní metoda pálení (koagulace) tkáně prostřednictvím proudu argonového plazmatu, užívaná při ošetřování krvácejících slizničních okrsků.

Jaké jsou možné komplikace kolonoskopie?

Při koloskopii se zřídka mohou vyskytnout komplikace - jako například krvácení či perforace (protržení stěny) střeva nebo alergická reakce na léky podané před vyšetřením. Tyto komplikace jsou vzácné, ale mohou si vyžádat neodkladnou léčbu, hospitalizaci nebo operaci.

Jaká jsou omezení a doporučení po skončení kolonoskopie?

Pokud byla provedena pouze diagnostická koloskopie bez podání uklidňující injekce, nejsou po vyšetření žádná omezení, je možno se ihned vrátit ke svému povolání/studiu. Pokud je Vám podána uklidňující injekce, nesmíte v následujících 12 hodinách řídit automobil nebo vykonávat jiné rizikové činnosti vyžadující soustředění, udržení nepřetržité pozornosti nebo provádět rozhodnutí vyžadující bystrý úsudek.

Pokud je při koloskopii prováděn léčebný zákrok (polypektomie, stavění krvácení atd.) nebo dojde ke komplikaci vyšetření, řídí se další postup závažností zdravotního stavu a rozsahem provedených výkonů. V takových případech může být nutná i hospitalizace (pobyt v nemocnici). Tyto situace jsou vždy posuzovány individuálně. V případě i nekomplikované polypektomie budete poučeni o nutnosti dodržet omezení ve stravě a omezení fyzické aktivity v dalších dvou týdnech.

Existuje plnohodnotná alternativa kolonoskopie?

Plnohodnotná alternativa ke kolonoskopickému vyšetření neexistuje. Diagnostickou koloskopii je možno částečně nahradit rentgenovým vyšetřením (dvoj kontrastní irrigografie nebo virtuální CT-kolonografie). Nevýhodou těchto vyšetření je menší přesnost, spolehlivost a především nemožnost provést biopsii nebo léčebný zákrok.

Alternativou k terapeutické koloskopii (tj. koloskopii, při níž je prováděna polypektomie, stavění krvácení či jiný léčebný zákrok) je pouze otevřená břišní operace s nutností celkové narkózy a všemi jejími riziky včetně rizika úmrtí.

Ke stažení:

Informovaný souhlas

Dotazník před vyšetřením

Chci se objednat