zde se nacházíte:
Úvod > Zahradníkova > Vyšetření > Sonografie

Sonografie

Co je sonografie (ultrazvukové vyšetření)?

Ultrazvukové vyšetření je radiologická neinvazivní metoda, která díky principu šíření a odrazu ultrazvukových vln dokáže zobrazit tkáně a orgány ve vyšetřované oblasti.

Co je ultrazvukové vyšetření horní části břicha?

Při tomto vyšetření jsou zobrazeny orgány horní části břicha, játra, žlučník, žlučové cesty, slinivka a cévní struktury ve vyšetřované oblasti.

Je nutná příprava k ultrazvukovému vyšetření horní části břicha?

Ano, k vyšetření přijďte alespoň 6 hodin nalačno (nic nejezte), pít můžete (vodu, čaj).

Jak se provádí ultrazvukové vyšetření horní části břicha?

Ultrazvukové vyšetření břicha se provádí pomocí ultrazvukové sondy, která vysílá a přijímá ultrazvukové vlny, k usnadnění přenosu těchto vln se na sondu aplikuje speciální gel. Ultrazvukové vyšetření břicha trvá v průměru 15 minut a probíhá v poloze na zádech. Během vyšetření pak můžete být požádáni, abyste změnili polohu – např. na pravý či na levý bok. Důležitá je Vaše spolupráce s lékařem. Toto vyšetření je nebolestivé.

Jaké jsou možné komplikace ultrazvukového vyšetření?

Ultrazvukové vyšetření břicha je neinvazivní metoda, proto při vyšetření nehrozí žádné komplikace.

Jaká jsou omezení a doporučení po skončení ultrazvukového vyšetření?

Po skončení ultrazvukového vyšetření břicha nejsou žádná omezení, můžete se dle libosti najíst, napít a vrátit se k Vašim běžným denním činnostem.

Existuje plnohodnotná alternativa ultrazvukového vyšetření?

Ultrazvukové vyšetření břicha lze nahradit jinou radiologickou metodou jako je např. rentgen či CT břicha. Rentgenový snímek ovšem dostatečně nezobrazí orgány v dutině břišní a nevýhodou CT vyšetření je především značná zátěž rentgenovým zářením.

Chci se objednat