zde se nacházíte:
Úvod > Eden > Vyšetření > Proktologie

Proktologie

Objednání možné pouze zde online, tlačítkem dole na této stránce.
Nelze telefonicky.

 

V naší proktologické ambulanci poskytujeme miniinvazivní ošetření hemoroidů metodou Barronovy ligace. Jedná se o jednoduchý způsob odstranění hemoroidů pomocí aplikace pevné elastické gumičky (ligatury). Ligace má vysokou úspěšnost a rychle tak pacientovi uleví od bolesti, svědění a krvácení z důvodů hemoroidů.

1. Popis procedury

Zákrok se provádí na vyšetřovacím lehátku v poloze vkleče, horní končetiny si opřete o lokty. Lékař nejprve zhodnotí okolí konečníku a řitního otvoru zrakem, poté vyšetří ústí konečníku pohmatem a následně zavede jednorázový plastový anoskop a tzv. aplikátor s gumičkou (ligaturou). Pomocí aplikátoru se nasaje hemoroidální uzel, na který se nasadí elastická gumička, která zaškrtí cévní přístup hemoroidu. Dojde tak k odloučení zaškrcené tkáně, která pak spolu s ligaturou odejde stolicí (po zhruba 5 dnech). Místo po ligatuře se během několika týdnů zahojí drobnou jizvou. Během jednoho zákroku se většinou zaškrtí jeden až dva hemoroidální uzly, po zhojení sliznice se může zákrok opakovat. Samotná ligace trvá několik minut a je nebolestivá.

2. Indikace

Barronova ligace se obvykle doporučuje pro léčbu menších a středních hemoroidů, které nejsou zvláště závažné. Naopak tato metoda není vhodná pro léčbu velkých nebo komplikovaných hemoroidů.

3. Přínosy

Barronova ligace má vysokou úspěšnost a může pomoci snížit příznaky hemoroidů jako jsou bolest, svědění a krvácení.

4. Rizika

Po výkonu může pacient několik hodin pociťovat tlak v oblasti konečníku, nucení na stolici či pocit cizího tělesa v konečníku. Velmi zřídka se po výkonu mohou vyskytnout komplikace jako je bolest, infekce nebo krvácení. Většinu komplikací je lékař schopen ošetřit již v průběhu výkonu. V extrémním případě si léčení komplikace může vyžádat chirurgický zákrok, k takovým komplikacím však dochází zcela výjimečně.

5. Příprava

Vyšetření se provádí bez přípravy, doporučujeme být v den výkonu po stolici, bez užití projímadel.

  upraveno podle: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hemorrhoids/multimedia/rubber-band-ligation-of-hemorrhoid/img-20007751

Ke stažení:

Informovaný souhlas s Barronovou ligací hemoroidů

Ceník - Proktologie

Chci se objednat