zde se nacházíte:
Úvod > Zahradníkova > Onemocnění > Hemoroidy

Hemoroidy

Co jsou hemoroidy?

Hemoroid je zbytnělá tkáň a cévy, které sestupují do konečníku a mohou způsobovat pálení, svědění, bolest a někdy také krvácení z konečníku. Hemoroidy, které mohou být i nebolestivé, krvácejí pod kůží a při doteku prasknou, se nazývají trombotizované hemoroidy.

Co způsobuje hemoroidy?

Hemoroidy se vytvoří, pokud je na střevo vyvíjen vyšší tlak (např. při zácpě nebo při výrazném zvýšení tělesné hmotnosti zahrnující i těhotenství). Hemoroidy se také častěji objevují u lidí, kteří déle sedí (např. řidiči z povolání) a u lidí starších 50 let.

Jak se dají hemoroidy léčit?

Lehké hemoroidy se dají léčit lokálně a tím snížit zánět, bolest a svědění. Těžší stádia a déle trvající hemoroidy mohou vyžadovat agresivnější přístup, například umístění elastické gumičky okolo hemoroidu, omezení jeho krevního zásobení, což způsobí odumření tkáně a hemoroid odpadne. V místě zákroku vzniká jizevnatá tkáň, která zabraňuje opětovnému vytvoření hemoroidu. Existují i další techniky, které zmenší tkáň hemoroidu bez jeho vlastního odstranění. V neposlední řadě lze hemoroidy odstranit i chirurgicky.

Je bezpečné léčit hemoroidy volně prodejnými léky?

Některé volně prodejné léky efektivně zmírňují příznaky hemoroidů jako jsou pálení, svědění či bolest. Přesto je důležité provést vyšetření konečníku a vyloučit tak závažnější důvod těchto potíží (např. nádor konečníku nebo tlustého střeva).

Podrobnější informace