zde se nacházíte:
Úvod > Zahradníkova > Onemocnění > Onemocnění jater

Onemocnění jater

Onemocnění jater

Játra jsou orgán, který má mnoho důležitých funkcí (pomoc při trávení, odstraňování toxinů či tvorba bílkovin) a proto existuje mnoho onemocnění a situací, která mohou játra negativně ovlivňovat. Jedná se např. o nadměrnou konzumaci alkoholu, užívání určitých léků, obezitu, choroby imunitního systému, rakovinu a infekční onemocnění. 

Jaké jsou příznaky jaterních onemocnění?

Jaterní onemocnění se nemusí projevit nijak, ale v některých případech se mohou projevovat jako žloutenka (žluté zbarvení kůže nebo očí), tmavá moč, světlá stolice, svědění kůže, stolice s krví nebo černá stolice, bolesti břicha, únava, otoky nohou, nechuť k jídlu, vyšší sklon ke krvácení.

Jak se diagnostikují jaterní onemocnění?

Lékař může provést krevní testy, dále zobrazovací metody jako jsou ultrazvuk, CT vyšetření nebo magnetickou rezonanci nebo provést odběr jaterní biopsie (odběr tkáňového vzorku) k mikroskopickému zhodnocení.

Jak se dají jaterní onemocnění léčit?

Léčba jaterních onemocnění záleží na jejich příčině. Proto je v některých případech řešením alkoholová abstinence či redukce nadváhy. Další onemocnění mohou vyžadovat užívání léků či chirurgický zákrok.