zde se nacházíte:
Úvod > Zahradníkova > Onemocnění > Refluxní choroba jícnu

Refluxní choroba jícnu

Co je refluxní choroba jícnu?

Refluxní choroba jícnu souvisí s koncovou částí jícnu, tzv. dolním jícnovým svěračem, který zabraňuje návratu jídla ze žaludku zpět do jícnu, tedy refluxu. Pokud je funkce dolního jícnového svěrače nedostatečná může způsobovat tzv. gastro-esofageální chorobu, která se může projevovat bolestmi či pálením v horní části břicha nebo dolní části hrudníku nebo také pálením žáhy, chrapotem či bolestí v krku.

Co způsobuje refluxní chorobu jícnu?

Refluxní choroba jícnu nemusí mít jasnou příčinu, nicméně může být způsobena např. nadváhou (včetně těhotenství) nebo brániční kýlou. Potíže dále mohou zhoršovat kořeněná nebo smažená jídla, slazené nápoje, kofein a kouření.

Jak se refluxní choroba jícnu léčí?

Většinou stačí vyhýbat se jídlům, která způsobují potíže, přestat kouřit a redukovat nadváhu. Lékař vám může předepsat léky, které snižují tvorbu kyselin v žaludku a také může doporučit provedení gastroskopie.

Jaké komplikace může mít refluxní choroba jícnu?

Dlouhodobý, neléčený kyselý reflux může v jícnu způsobovat vředy a chronické změny tkáně, tzv. Barrettův jícen, který zvyšuje riziko vzniku nádorového onemocnění jícnu.